Jeśli jesteś na etapie gdy kupujesz swój pierwszy samochód  i planujesz wykupić ubezpieczenie samochodu w UK, to wiedz że takie ubezpieczenie znacząco różni się od tego, które znasz z Polski. Dlatego tak istotne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego na co warto zwrócić uwagę. My jako Red Feather bardzo często pomagamy w tego typu sprawach naszym klientom. Najważniejsze jest aby w sytuacji, gdy coś się wydarzy nie mieć problemu z uzyskaniem pieniędzy.

JAKIE SĄ RÓŻNICE?

Przede wszystkim ubezpieczenie samochodu w UK jest przypisane do kierowcy lub kierowców, a nie do samochodu. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że prawo do prowadzenia samochodu ma tylko ten kierowca lub kierowcy, jeśli jest też dopisana druga osoba. Nikt poza nimi. Ma to oczywiście swoje plusy, w sytuacji gdy podczas trwania ubezpieczenia zmieniasz samochód, często bywa tak, że nawet jeśli teoretycznie jego ubezpieczenie powinno kosztować dużo więcej ze względu na to, że tylko zmieniamy pojazd na inny ten koszt nie będzie dużo wyższy.

Oczywiście w najgorszej sytuacji są młodzi kierowcy, którzy mają mniej niż 25 lat. Wówczas koszt ubezpieczenia jest znacznie wyższy, aniżeli po 25 roku życia. Warto na to zwrócić uwagę, jeśli przymierzasz się do zakupu pierwszego auta w UK. Choć są oczywiście różnego rodzaju rozwiązania stworzone właśnie pod kątem młodocianych kierowców. Jak choćby ubezpieczenie wraz z boxem, który rejestruje to jak prowadzimy samochód, czy przekraczamy prędkość i w jakich porach prowadzimy auto. Ma to oczywiście również korzystny wpływ na bezpieczeństwo naszej jazdy. Ale np. wyklucza prowadzenie auta w bardzo późnych porach nocnych.

WAŻNE DETALE

My jako broker ubezpieczeniowy zwracamy uwagę na wiele detali, które mogą wpłynąć korzystnie na obniżenie ceny, jak to jaki jest nasz zawód, gdzie zamierzamy trzymać samochód, czy nawet ile mil rocznie zamierzamy robić. Ważne jest też, żeby nasze ubezpieczenie samochodu w UK rzeczywiście obejmowało nasze potrzeby, aby uniknąć sytuacji w której nagle okazuje się że czegoś nie mamy.

Takich rzeczy może być naprawdę sporo, jak choćby:

  • personal injury – czyli w sytuacji, gdy mamy wypadek możemy także starać się o odszkodowanie ze względu na utratę zdrowia czy ból pleców
  • breakdown cover – obejmuje sytuacje, gdy potrzebujemy pomocy na skutek wypadku. Wówczas możemy liczyć na serwis z lawetą
  • windscreen cover – ubezpieczenie od uszkodzenia szyb w samochodzie, wówczas nie ponosimy tak znaczących kosztów wymiany
  • courtesy car – w przypadku, gdy mamy wypadek i nasz samochód trafia do naprawy możemy liczyć na samochód zastępczy za darmo

ZWRÓĆ NA TO UWAGĘ

Najpopularniejszy rodzaj polisy, ale też najdroższy to comprehensive. Zabezpiecza nas on nie tylko w sytuacji gdy dojdzie do kradzieży auta, ale również gdy mamy wypadek z naszej winy. Jeśli uszkodzenie auta jest znaczące można liczyć nawet na to, że ubezpieczyciel odkupi je od nas za cenę rynkową i nie będzie go naprawiał. Jeśli szkody są niewielkie, wówczas można go również naprawiać, a Ty jako winny wypadku musisz zapłacić jedynie excess, czyli kwotę stałą, na którą składa się voluntary i compulsory:

  • voluntary –  dobrowolna kwota dodatkowa, jej dodanie sprawia, że nasze ubezpieczenie jest tańsze
  • compulsory – obowiązkowa kwota do uiszczenia w sytuacji, gdy wypadek był z naszej winy. Np. 250 funtów.

Za angielskie ubezpieczenie możemy płacić jednorazowo za rok z góry, bądź też w formie direct debt, czyli co miesiąc. Korzystniej i taniej wychodzi jeśli płacimy jednorazowo. Jest to o 15% tańsza opcja. Jednak w sytuacji, gdyby np. nasz samochód poszedł do kasacji, ubezpieczyciel oddałby nam za niego pieniądze wedle wartości rynkowej, a my nie zakupimy nowego auta w danym roku, to nasze ubezpieczenie można co najwyżej zawiesić. A jeśli płacimy co miesiąc, umowa może być rozwiązana, a pieniądze nie są dalej naliczane, jeśli nie mamy nowego auta.

Ważną kwestią jest także zadeklarowanie w polisie kwoty Excess, czyli wkładu własnego w sytuacji wypłaty odszkodowania. Jeśli np. zadeklarujesz, że Twoje Excess ma wynieść £500, a przyznane Ci odszkodowanie opiewa na £5000, to wówczas otrzymasz tylko £4500, a brakujące £500 będziesz musiał dołożyć z własnej kieszeni.

Chcemy Cię również ostrzec przed mega tanimi ofertami ubezpieczenia auta – jeśli np. voluntary zostaje ustawione na wysoką kwotę, to istotnie cena ubezpieczenia znacząco spada.

Dla przykładu cena za ubezpieczenie 2,5 tys funtów zmalała do 1,6 w sytuacji gdy voluntary zostało ustawione nie na 200 funtów, tylko na 3 tys. Tylko w sytuacji gdyby do wypadku doszło z naszej winy musimy te 3000 funtów uiścić. Tego typu tricki istotnie wpływają na tańsze ubezpieczenie, ale gdy coś się wydarzy możesz być niemiło zaskoczony.

Pamiętaj również, że bardzo istotnym jest żeby podać w swojej historii z car accidents, że doszło do takiej sytuacji. W momencie gdy ubiegamy się i odszkodowanie ubezpieczyciel i tak do tego dojdzie i nie wypłaci nam ani grosza!

Kolejną taką sprawą może być to, że ubezpieczyciela warto zmieniać co roku. Dla przykładu nasz klient Marcin płacił za swój samochód 850 funtów rocznie. Był to Ford Fiesta z 2016 roku. Niestety miał wypadek z jego winy, który sprawił że samochód został skasowany. Ubezpieczyciel odkupił pojazd od niego i naprawił później we własnym zakresie. Jednakże po roku, gdy umowa się zakończyła z 850 funtów w tamtym przypadku cena wrosła do 3 tys funtów! I gdyby Marcin nie zwrócił się do nas w czas, ta umowa automatycznie zostałaby przedłużona na tych niekorzystnych warunkach.

Istotnie. Marcin z silnika 1.25 przesiadł się na Volvo V40 z silnikiem 2.0, ale udało nam się pomóc i znaleźć dla niego ofertę za 1400 funtów. Co w sytuacji, gdy miał wypadek i stłuczkę, było dość ekonomiczną opcją. Jak widać więc czasami te oszczędności mogą być duże, jeśli zgłaszasz się do nas.

Oczywiście ubezpieczenie samochodu w UK, to tylko jedna z rzeczy, którymi się zajmujemy. Możesz również skorzystać z naszych innych usług z zakresu ubezpieczeń, testamentów czy nawet księgowości oraz tłumaczeń.

Pamiętaj, że jeśli miałeś wypadek komunikacyjny lub w pracy możesz ubiegać się o odszkodowanie. Możemy Ci pomóc uzyskać wysokie odszkodowanie!

A może jesteś ciekaw wyceny dla Twojego wymarzonego samochodu?

Napisz lub zadzwoń.

tel. kontaktowy: 07568232850

adres e-mail: office@redfeather.net

Albo skorzystaj z naszego formularza poniżej.