Testament w UK, dlaczego to takie ważne?

Taki testament w UK ma zabezpieczyć nasze nieletnie dzieci przed trafieniem do rodziny zastępczej w przypadku śmierci obojga rodziców bądź też w sytuacji, gdy pełnie praw rodzicielskich ma wyłącznie jeden z rodziców.

Bo dziś właśnie bardziej chcielibyśmy się skupić na zachowaniu bezpiecznej przyszłości dla dzieci w przypadku śmierci rodziców czy opiekuna prawnego, aniżeli mówić o testamencie w ujęciu majątkowym. A zabezpieczyć nasze dzieci możemy dzięki dość prostej formie: testament w UK, czyli WILL.


ŚWIADOMOŚĆ

Wielu z nas nie jest świadomych z ryzyka. Wręcz jesteśmy przekonani, że nasze dzieci w przypadku naszej śmierci po prostu trafią do naszej najbliższej rodziny… siostry, brata, rodziców, bo przecież oni również mieszkają w Anglii. Niestety tak to nie wygląda w praktyce, gdy coś się już wydarzy dziecko może przeżyć nie tylko traumę związaną ze śmiercią rodziców, ale również z tym, że zajmą się nimi w tym trudnym momencie nie najbliżsi, lecz rodzina zastępcza.

CO GWARANTUJE NAM TESTAMENT W UK?

Testament w UK, który sporządzamy pod kątem opieki nad dziećmi w przypadku gdy nas zabraknie zagwarantuje nam to, że nasze dzieci nie trafią do przypadkowej rodziny zastępczej, tylko do bliskich im osób, które Ty wskażesz w testamencie. Taka forma zmienia więc bardzo wiele w przyszłości naszych dzieci. Dzięki temu mogą one uniknąć traumy związanej z mieszkaniem z obcą rodziną w tym trudnym czasie.

UNIKANIE SPORÓW

Bardzo istotne jest również to, żeby testament był sporządzony w sposób właściwy przez rzetelną kancelarię prawną. Dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemności, gdy w sytuacji tragicznego zdarzenia coś nie jest napisane klarownie i definitywnie.

Źle sformułowane testamenty są bardzo niebezpieczne dla rodzin i mogą doprowadzić do napięć i kłótni. Jeśli testament jest źle sporządzony może wywołać niepewność, która będzie powodowała w przyszłości problemy. Zostawiając po sobie dobrze przygotowany testament możesz sprawić, że nie będzie żadnych wątpliwości. Zwłaszcza gdy sytuacja rodzinna jest zawiła pod kątem prawnym bądź relacyjnym, gdzie kilka osób może domagać się opieki nad dziećmi. Warto tutaj pamiętać, że napisanie testamentu przez rodziców zamyka drogę do tego typu sytuacji, gdyż jest tam bardzo jasno wskazane kto ma się zająć dziećmi w przypadku gdy rodziców zabraknie. A wola rodziców jako opiekunów prawnych jest niepodważalna.

KTO JEST KIM W TESTAMENCIE W UK?

W momencie gdy chcemy wskazać w testamencie w UK prawnego opiekuna dla naszych dzieci musimy wiedzieć o kilku ważnych kwestiach:

  • opiekun prawny – to osoba, do której trafią nasze dzieci w przypadku śmierci obojga rodziców, bądź jednego jeśli tylko Ty masz prawa rodzicielskie
  • rezerwowy opiekun – to osoba, która zaopiekuje się dziećmi w przypadku, gdy opiekun prawny z jakiś powodów (zdrowotnych lub finansowych) nie jest w stanie sprawować opieki.
  • egzekutor testamentu – to zaufana osoba, która zadba o to, by testament nabrał mocy prawnej i został wykonany. Dobrze jeśli taka osoba dobrze włada angielskim i dobrze nam życzy.

ŻYCZENIA POGRZEBOWE

Warto tutaj także dodać, że w takim testamencie możemy zamieścić informację na temat życzeń pogrzebowych. Czy chcemy zostać pochowani w UK czy w Polsce, a może chcemy zostać skremowani lub aby nasze zwłoki zostały przewiezione do Polski?

To wszystko jest bardzo istotne dla naszej rodziny, gdy nas już zabraknie. Warto wówczas pomyśleć o kosztach, które może pokryć pogrzebowa polisa na życie do 30 tysięcy funtów. Taka polisa bardzo często kosztuj nie więcej niż 5-10 funtów, a sprawia, że nasi bliscy nie będą musieli ustawiać puszki w polskim sklepie, gdzie będą zbierane pieniądze na transport zwłok.

PODSUMOWANIE

  1. Brak testamentu w przypadku śmierci rodziców sprawia, że dzieci prawdopodobnie trafią do rodziny zastępczej, czyli do obcych im ludzi kulturowo, narodowościowo i rodzinnie.
  2. Sporządzenie testamentu pod kątem opieki nad dziećmi w UK gwarantuje, że dzieci trafią do najbliższej rodziny.
  3. Testament zagwarantuje również, że nie dojdzie do sporów rodzinnych kto ma większe prawo ubiegać się o opiekę nad dziećmi.
  4. W testamencie należy wskazać osobę, która będzie opiekunem prawnym, jak również egzekutora, który wspomoże opiekuna w uzyskaniu opieki.
  5. W takim testamencie można też ująć nasze życzenia pogrzebowe, warto również pamiętać o polisie na życie, która pokryje koszty transportu zwłok do Polski czy kremacji.
  6. Rzetelne wykonanie testamentu przez naszą kancelarię prawną sprawi, że przyszłość dzieci po Twojej śmierci nie będzie zagrożona pod kątem opiekuńczym.

Jeśli więc posiadasz dzieci, a nie masz jeszcze sporządzonego testamentu w UK pod kątem opieki nad dziećmi, możesz skontaktować się z nami lub wypełnić formularz.