Bardzo często w UK pracodawca nie płaci nam w czasie chorobowego, gdyż nie ma takiego obowiązku. W związku z tym warto pomyśleć o Income Protection, czyli ubezpieczeniu które zabezpiecza nasze przychody pod kątem niezdolności od pracy na skutek choroby. Czyli po polsku płatne chorobowe.

Jeśli jesteś zatrudniony na kontrakcie możesz liczyć, że w czasie choroby dostaniesz SSP, czyli STATUTORY SICK PAY, obecnie tak kwota wynosi ok. 94 funty tygodniowo. Może być to więc kwota niewystarczająca. Dlatego warto skorzystać z zabezpieczenia dochodu, gdzie możemy zabezpieczyć nawet 80% naszych zarobków.

JAK TO DZIAŁA?

Income Protection może nas zabezpieczać nawet od 1 dnia choroby, jak również dopiero po 1 tygodniu, czy nawet po 1 miesiącu. Oczywiście czym wcześniej zabezpieczamy dochód tym miesięczna składka za ubezpieczenie dochodu będzie wyższa, czym później tym taniej. Określa się to mianem deferred period.

Czyli na przykład: osoba ubezpieczona otrzyma odszkodowanie proporcjonalne do okresu choroby, np. jeżeli miesięczna kwota odszkodowania wynosi £1000, deferred period po 4 tygodniach, to przy chorobie trwającej 8 tygodnie odszkodowanie wyniesie £1000. Dzieje się tak ponieważ: 8 tygodnie choroby – 4 tygodnie deferred period = 4 tygodnie czyli  miesiąc x £1000 miesięczna kwota odszkodowania = £ 1000 kwota do wypłaty.

Jeśli np. dostajesz około 380 funtów z SSP, to możesz zabezpieczyć sobie np. 620 funtów i będziesz otrzymywał wówczas kwotę zbliżoną do 1000 funtów, a składka miesięczna będzie niższa niż przy zabezpieczeniu 1000 funtów w ramach income protection.

Można również wykupić ubezpieczenie dochodu na określony czas jednego zdarzenia. Rok, dwa lata, 5 lat lub do emerytury. Jeśli np. 40-latek złamie kręgosłup i do końca życia nie będzie w stanie pracować to przez następne 25 lat będzie otrzymywał zabezpieczony dochód, jeśli wykupił ubezpieczenie dochodu do emerytury.

Jeśli w relatywnej sytuacji miałby zabezpieczenie na rok na jedno zdarzenie, wówczas otrzymywałby pieniądze jedynie przez 12 miesięcy. Oczywiście druga opcja jest tańsza, ale bardziej ryzykowna.

A ILE TO KOSZTUJE?

Składka miesięczna jest uzależniona od kilku czynników, takich jak na przykład:

 • deferred period, czyli od którego momentu zabezpieczamy nasz dochód, po 1 dniu, tygodniu, miesiącu, itd.
 • kwota, którą zabezpieczamy, np. 300 funtów będzie tańsze niż 1000 funtów.
 • nasz wiek w momencie wzięcia polisy
 • wykonywany zawód i ryzyko zawodowe

Jeśli wykonujemy pracę administracyjną, to zabezpieczając tą samą sumę co np. budowlaniec zapłacimy mniej. Jest to rzecz jasna związane z ryzykiem zawodowym.

Jak to wygląda w praktyce?

Agnieszka, 31 lat, office worker, za ubezpieczenie 500 funtów miesięcznie zapłaci 12.28. Zabezpieczenie dochodu po 1 tygodniu choroby aż do wieku emerytalnego na jedno zdarzenie.

Tomasz, 41 lat, budowlaniec, za ubezpieczenie 1000 funtów miesięcznie zapłaci 28.45. Zabezpieczenie dochodu po 1 tygodniu choroby na 2 lata na jedno zdarzenie.

Mariusz, 37 lat, factory worker, za ubezpieczenie 2000 funtów miesięcznie zapłaci 31.25. Zabezpieczenie dochodu po 1 miesiącu choroby do emerytury.

Pamiętaj również o tym, że wśród takich firm jak British Friendly, Holloway Friendly, Zurich, Aviva, Cirencester czy Exeter można znaleźć takie ubezpieczenie, gdzie składka rośnie 2-3 funty z każdym rokiem, jak również ze składką stałą.

 

KTO MOŻE SIĘ UBEZPIECZYĆ?

Jeśli chodzi o to kto może się ubezpieczyć to tutaj nie ma większych ograniczeń:

 • wiek pomiędzy 18, a 65 lat
 • względnie dobry stan zdrowia (cukrzyca czy inna choroba krytyczna wyklucza posiadanie Income Protection)
 • pobyt w UK

W swojej pracy jako doradca ubezpieczeniowy często spotykam osoby, które chcą się ubezpieczyć w sytuacji gdy pojawia się problem zdrowotny. Niestety tak to nie działa, powinniśmy ubezpieczyć się gdy jesteśmy zdrowi – jeżeli już jesteśmy chorzy nikt nas nie ubezpieczy albo za ubezpieczenie zapłacimy znacznie więcej.

Oczywiście jeśli masz już jakąś historię medyczną, wcale nie oznacza to że nie możesz mieć zabezpieczenia dochodu. Jeśli np. zgłosiłeś kiedyś w przychodni ból pleców, to po prostu będzie to wykluczone z polisy, ale cała masa innych rzeczy NIE.

 

DLA KOGO SZCZEGÓLNIE JEST INCOME PROTECTION?

Jeśli pracujesz na kontrakcie możesz liczyć przynajmniej na SSP, ale w sytuacji gdy pracujesz jako self employed tutaj jesteś w gorszej sytuacji i zwłaszcza wówczas powinieneś pomyśleć o tym by skorzystać z Income Protection i zabezpieczyć swój dochód. Tym bardziej w sytuacji gdy jesteś jedynym żywicielem rodziny. Tak samo jak ważny jest testament opiekuńczy, tak samo ważne są pieniądze. W momencie choroby musisz wówczas korzystać ze swoich oszczędności lub wziąć pożyczkę… a jeśli masz zabezpieczenie dochodu wówczas firma ubezpieczeniowa wypłaca Ci kwotę którą wcześniej zabezpieczyłeś.

 

CO OBEJMUJE ZABEZPIECZENIE DOCHODU?

Warto wziąć również pod uwagę, że Income Protection gwarantuje nam wypłatę pieniędzy w każdej sytuacji medycznej. Czy będzie to diagnoza grypy, złamanie nogi, konieczność rekonwalescencji po zabiegu medycznym, depresja czy inna choroba natury psychicznej czy nawet choroba krytyczna, która wyklucza nas z aktywności zawodowej. Jest to jedyne ubezpieczenie, które jest nam w stanie zagwarantować wypłatę w każdej sytuacji, gdy po prostu mamy zwolnienie lekarskie.

 

GDZIE MOŻESZ KUPIĆ INCOME PROTECTION?

Możesz to zrobić u nas w Red Feather jako że jesteśmy również brokerem ubezpieczeniowym. Dzięki temu miesięczna składka będzie najniższa na rynku. Jest to związane z tym, że nasi przedstawiciele są bezpośrednio autoryzowani przez FCA, więc polisy nie są obłożone loadingiem, czyli podwyższoną składką.

Pamiętaj, że spotkanie jest bezpłatne. Nie licząc kawy 🙂

Mieszkasz w Croydon, Hounslow, Ealing, a może Manchester, Liverpool albo Bournemouth? No problem.

Możemy dojechać do Ciebie do domu na terenie całego Londynu, West Midlands i okolic, jak również w inne części Londynu.

Oczywiście spotkanie i kalkulację możemy również zrobić online, a Ty masz wtedy również możliwość by się nad tym wszystkim zastanowić. Będziemy tylko potrzebować kilka kluczowych informacji o Tobie jak na przykład:

 • imię i nazwisko
 • data urodzenia
 • kwotę zabezpieczenia
 • wykonywany zawód

Możesz się z nami skontaktować telefonicznie bądź mailowo.

tel. kontaktowy: 0 7895724432

adres e-mail: office@redfeather.net

Możesz też skorzystać z formularza kontaktowego poniżej.