Czasem ciężko zebrać się za rozliczenie roczne. Pamiętaj jednak, że to właśnie roczne rozliczenie podatkowe w Wielkiej Brytanii jest podstawą do choćby uzyskania zwrotu podatku nadpłaconego. Zwłaszcza jeśli jesteś np. budowlańcem możesz liczyć na bardzo konkretny zwrot. Nawet 4 tysięcy funtów!

Tak samo jeśli starasz się o mortgage, czyli kredyt na dom, bardzo ważne jest żeby rozliczać się cyklicznie i nie mieć żadnych zobowiązań względem Revenue. W przypadku self employed najistotniejsze są ostatnie 3 lata Twojego rozliczenia, plus oczywiście wkład własny.

Podstawą do rocznego rozliczenia podatkowego w UK jest rzecz jasna dokument od pracodawcy:

  • P45 – dokument wystawiany po zakończeniu pracy u danego pracodawcy,
  • P60  – dokument wystawiany po zakończeniu roku podatkowego,
  • payslipy – odcinki z wypłat, do rozliczenia potrzebne są przede wszystkim trzy ostatnie.

Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego. Osoby, które nie mają obowiązku rozliczenia, mogą złożyć dobrowolne zeznanie do pięciu lat wstecz, jednak warto jak najszybciej dokonać rozliczenia i uzyskać zwrot podatku jak najszybciej. Dokonanie rozliczenia za dany rok podatkowy powstaje w momencie jego zakończenia, czyli gdy można dokładnie obliczyć kwotę dochodu osiągniętą w tym roku. Przykładowo, przy pracy wykonywanej w roku 2020/2021, deklarację można złożyć po 5 kwietnia 2021 r.

Jeśli Twoja obecna sytuacja nie jest typowa, zawsze możesz skontaktować się z nami, a my z pewnością doradzimy Tobie najlepsze rozwiązanie.

Miłego dnia!